Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....

Join the forum, it's quick and easy

Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....

Sinanpaşa

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sinanpaşa Bölgemizin Sanal Vizyonu. Bölgesel Sinerjinin Güçlü Sesi. Tüm Hemşerilerimizin Sitesi.

HAŞHAŞ

TUNCAY03
    Arabulucu
    Arabulucu

HAŞHAŞ Empty HAŞHAŞ

Mesaj tarafından TUNCAY03 C.tesi Tem. 03, 2010 7:42 am

İDDİALAR DOĞRU MU?..

Sinanpaşa’da Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından dağıtılan haşhaş tohumunun bozuk çıkması nedeniyle mahsulleri kuruyan çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.
    Toprak Mahsulleri Ofisi Sinanpaşa Ajans Müdürlüğü tarafından dağıtılan haşhaş tohumlarının bozuk çıkması nedeniyle haşhaş kapsüllerinin erkenden kuruduğunu ifade eden Sinanpaşalı çiftçiler, kuruyan kapsüllerin içlerini boş olduğunu belirterek; “Ofisin dağıttığı haşhaş tohumlarını yasal uyarılara kulak vererek eken çiftçi mağdur olurken, uyarılara aldırmayarak yasadışı bir şekilde yerli tohum ekenlerin haşhaşları yetişti. Suçumuz devletin uyarısına uymak mı? Yetkililerden yardım bekliyoruz uçan kuşa borcumuz var” dediler.

“ÖĞRETMENDEN BİLE BORÇ ALDIM”
    Bozuk haşhaş tohumları nedeniyle mağdur olan çiftçi Mahmut Boztaş, “İlçemizde 3 bin dekarlık alana ekili haşhaş kurudu. 3 yıldır bu durum değişmedi. Ben evladımın öğretmeninden tarlanın çapa masraflarını karşılamak üzere borç istemiş birisiyim. Eşten dosttan topladığım para ile çapa, sulama gibi birçok masrafı borçla harçla karşıladım. 12 dekarlık alanda 5 milyar zararım var. Haşhaştan alacağım para ile borçlarımı ödeyecektim. Artık evladımın öğretmenine olan borcumu dahi ödeyemeyeceğim. Geçen yılda aynı durumu yaşadık. Geçen yıl 3 ineğim vardı onları sattım borcumu kapatmak için. Bu yıl neyimi satayım da borcumu ödeyeyim. Çapa parasını ödemek için Ziraat Bankası’ndan aldığım hayvansal kredinin ödemeleri yaklaşıyor. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz mağduriyetimiz giderilsin” dedi.

“DİPLOMA PARASINI ÖDEYEMEDİM”
    Sinanpaşa’da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin verdiği haşhaş tohumları ile ekim yapan bütün çiftçilerin mağdur olduğunu ifade eden Okay Bayram ise; “6 dekar araziye ektiğim haşhaştan hiçbir gelirim yok. Mahsulümüzün kuruması nedneiyle artık kimse tarlasına gitmek istemiyor. Biz Toprak Mahsulleri Ofisi’nin uyarılarını dinlediğimiz için bu hallere düştük. Şimdi tarlalarımızdaki haşhaşlar öldü. Biz burada kendimiz için konuşmuyoruz, bizim gibi mağdur olan onlarca çiftçinin hakkı için konuşuyoruz. Bu tarlalar bizim tek gelir kaynağımız. Bu tarlalardan kazanacağımız ekmek ile 1 yıllık borçlarımızı ödeyeceğiz. Okulu çocuğumun diploması için 25 Türk Lirası istediler. Diploma parasını dahi ödeyemedim ve çocuğum diplomasını alamadı. Yetkililerin bizim sıkıntılarımıza kulak vereceğine inanıyoruz, mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİ EKSPERLERİN İNSAFINA KALDI”
    Haşhaşların kurumasını yetkililere bildirdiklerini ifade eden Adem Demir adlı çiftçi ise, “6 dekar araziye ektiğim mahsulüm kurudu. Mahsulümün kuruduğunu Toprak Mahsulleri Ofisi Sinanpaşa Ajansı’ndaki yetkililere ilettim. Ancak bana yapabilecekleri bir şey olmadığını ve durumu bir üst makama ilettiklerini söylediler. Haşhaş kapsülleri toplanmaya başladığında bizim ürünlerimizi eksperler almayacaklar. Biz elimizde avucumuzda ne varsa buraya yatırdık. Ben buradan kazanacağım para ile 5 boğazın bir yıllık rızkını çıkartıyorum. Devletimizin uyarılarına uyduk, yasaları çiğnemedik ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin verdiği tohumları kullandık, şimdi bize verdikleri bozuk tohumlardan yetişen ürünleri almayacaklar. Bozuk tohumları verdiler şimdi mahsul ne olacak dediğimizde ‘onu eksper bilir’ diyorlar. Bu vatandaşın kaderini eksper mi belirleyecek? Yani çiftçi eksperin insafına mı kaldı?” dedi.

“Kan ağlıyoruz”
    Çiftçi Mahmut Boztaş'ın sol elindeki haşhaşlar yerli haşhaş tohumlarından yetişen ürünler, sağ elindekiler ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nin dağıttığı bozuk haşhaş tohumu nedeniyle kuruyup kararan ürün. Geçen yılda bozuk haşhaş nedeniyle mağdur olduğunu ve çareyi evde bulunan 3 ineğini satarak zararını karşılamakta bulduğunu ifade eden çiftçi Boztaş’ın gözyaşları bu yıl zararını ve borçlarını ödemek için satacak hiçbir şeyi olmadığı için akıyor. Çektiği sıkıntıları anlatmakta güçlük çeken Boztaş’ın “Kan ağlıyoruz” sözü ise durumu özetlemeye yetiyor. (Gazete 3)
    Bu haber 5151 defa okunmuştur.

Forum Saati Salı Mayıs 14, 2024 2:23 pm