Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....


Sinanpaşa Bölgemizin Sanal Vizyonu. Bölgesel Sinerjinin Güçlü Sesi. Tüm Hemşerilerimizin Sitesi.


  Festivaller Hem İyi Bir Tanıtım Aracı Hem de Kazanç...

  Paylaş
  avatar
  Yasin_ERSÖZ
  Site Yetkilisi
  Site Yetkilisi

  Mesaj Sayısı : 252
  Yaş : 45
  Nerden : İzmir
  Kayıt tarihi : 26/01/09

  Festivaller Hem İyi Bir Tanıtım Aracı Hem de Kazanç...

  Mesaj tarafından Yasin_ERSÖZ Bir Cuma Şub. 06, 2009 12:52 am

  FESTİVALLER, HEM EKONOMİK KAZANÇ SAĞLIYOR HEM DE TANITIMA KATKIDA BULUNUYOR

  Kaymak, Lokum, Sucuk, Mermer ve Termal Tesisleriyle Türkiye ve Dünyaya İsmini Duyuran Afyonkarahisar, En Çok Festival ve Şenlik Düzenleyen İller Arasında Yer Alıyor. Yörelere Has Ürünlerin Adı Sahipliğinde Yapılan Festivaller, Bölgeye Hem Ekonomik Kazanç Sağlıyor Hem de Tanıtımını Yapıyor. Bu Festivallerle Yöre Halkı Eğlenceli Vakit Geçirirken, Bölge de Turizm Açısından Hareketleniyor.  Kaymak, lokum, sucuk, mermer ve termal tesisleriyle Türkiye ve dünyaya ismini duyuran Afyonkarahisar, en çok festival ve şenlik düzenleyen iller arasında yer alıyor. Yörelere has ürünlerin adı sahipliğinde yapılan festivaller, bölgeye hem ekonomik kazanç sağlıyor hem de tanıtımını yapıyor. Bu festivallerle yöre halkı eğlenceli vakit geçirirken, bölge de turizm açısından hareketleniyor.
  İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Konya olmak üzere birçok karayolunun kesiştiği noktada bulunan Afyonkarahisar'dan günlük 50 bin civarı araç geçiyor. Afyon, bir yandan tarihi Frig Vadisi ve termal konaklama tesisleriyle turizm potansiyelini kullanırken, bir yandan da değişik festival ve şenliklere ev sahipliği yapıyor. İldeki festival ve şenlikler haziran, temmuz ve ağustosta düzenleniyor. Festivaller en çok yöre halkını memnun ediyor.


  Afyonkarahisar'da düzenlenen festival ve şenliklerden bazıları şunlar:

  Bezelye ve Barbunya Festivali: Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde 4 yıldır düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oluyor. Festivalde en güzel bezelye ve barbunya yarışmaları yapılıyor.

  Ayazini (Metropolis) Turizm Şenliği: Frig Vadisi içerisinde bulunan İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini beldesinde düzenleniyor. En büyük festivallerden biri. Afyon'un dışından Türkiye'nin de birçok yerinden ziyaretçi geliyor.

  Yunus Emre ve Hocası Tabduk Emre'yi Anma Etkinlikleri: Sandıklı ilçesinde kaymakamlık ve belediye ortaklaşa yapıyor. İlçe, bu yıl 8.'si düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yaptı.

  Mermer ve El Sanatları Festivali: Mermerin beşiği olarak bilinen İscehisar ilçesinde haziran ayında düzenleniyor. 3 gün süren festival kapsamında mermer ürünleri tanıtılırken, çok sayıda sanatçı konser veriyor.

  Kiraz ve Kayısı Festivali: Sultandağı ilçesi ile ilçeye bağlı Yakasenek beldesinde temmuz ayının ilk haftasında düzenleniyor. Festivalde en iyi kiraz yetiştiricilerine ödül veriliyor.

  Vişne Festivali: Çay ilçesiyle Dinar ilçesine bağlı Avşar Köyü'nde temmuz ayının 2. haftasında düzenleniyor.

  Kaymak Festivali: Afyon'un en meşhur ürünlerinden birisi olan kaymağın festivali ise Bolvadin ilçesinde 'Kaymak ve Kültür Şenlikleri' adıyla ağustos ayının birinci haftasında gerçekleştiriliyor.

  Biber Festivali: Dinar ilçesine bağlı Haydarlı beldesinde ağustos ayı içerisinde düzenleniyor. Festivalde 'Biber Ağası' seçiminin yanı sıra, en iyi biberi yetiştiren üreticilere ödül veriliyor.

  Flamingo ve Yumurta Festivali: Başmakçı ilçesi 3 yıldır Flamingo ve Yumurta Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Festival sayesinde Türkiye'nin yumurta borsası olarak bilinen Başmakçı ile flamingoların ürediği 5 alandan birisi olan Acıgöl'ün adı dünyaya ismini duyuruluyor.

  Marsyas Müzik ve Sanat Festivali: Dinar ilçesinde her yıl 6 Mayıs tarihinde yapılıyor ve coşkulu bir şekilde kutlanıyor.

  Hazma Şeyh Dede'yi Anma ve Hıdırellez Kültür Bayramı: Mayıs ayının ilk haftasında Şuhut ilçesinde düzenleniyor ve 2 gün sürüyor. Etkinlik kapsamında konserler düzenlenirken, vatandaşlara yemek dağıtılıyor.

  Karaadilli Geleneksel Yağlı Güreşleri: Şuhut ilçesinde her yıl mayıs ayının 4.'cü haftasında düzenleniyor.

  Döğer Kültür ve Turizm Şenliği: İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinde bu yıl 4.'sü düzenlendi.
  (Cihan Haber Ajansı) 11.08.2008 16:56 [1460502]

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 4:53 am