Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....


Sinanpaşa Bölgemizin Sanal Vizyonu. Bölgesel Sinerjinin Güçlü Sesi. Tüm Hemşerilerimizin Sitesi.


  BEZELYE

  Paylaş

  TUNCAY03
  Arabulucu
  Arabulucu

  Mesaj Sayısı : 49
  Kayıt tarihi : 31/01/09

  BEZELYE

  Mesaj tarafından TUNCAY03 Bir Paz Tem. 04, 2010 8:40 am

  Sinanpaşa bezelyesine yoğun ilgi var
  03.07.2010

  Sinanpaşa ilçesinde yaklaşık 7 yıl önce başlayan bezelye ekiminin her geçen yıl biraz daha arttığı bildirildi.
  Sinanpaşa Ziraat Odası Başkanı Abdullah Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, ''İlçede bu yıl Çiftçi Kayıt sistemine bağlı ve bağımsız olarak çiftçiler tarafından bizim tahminimize göre yaklaşık 4 bin-5 bin dekar arası bezelye ekimi gerçekleştirilmiştir'' dedi.

  “PAZAR SORUNUNU AŞMAMIZ LAZIM”
  Hava şartlarının olumlu etkisiyle de üretim artışı yaşandığını belirten Türkyılmaz, şöyle konuştu; ''Geçen yıl fiyatlarının iyi olması bezelye ekiminin artmasında etkili olmuştur. Ancak aşırı ekim ve üretim artışı beraberinde fiyatlarının düşmesine sebep olmuştur. Ayrıca bilinçsiz şekilde ürün hasat yapılması da fiyatın düşmesine sebep olmuştur. Yöremizde ürün hasadı ya tam olgunlaşmadan hasat yapılıyor ya da iki üç gün içerisinde toplanarak satılıyor. Bu ürünün elde birkaç gün beklemesi ise yeşil mahsul olduğundan çürümeye başlıyor ve sonuçta satılan ürün halden geri dönüyor ve fiyat aşağıya çekiliyor. Bu durumda da üreticilere ve bizlere görev düşmektedir. Ekim öncesi çiftçilerimize eğitim seminerleri vererek bilinçlendirmeliyiz. Üretici ve alıcı firmaları bir araya getirerek Pazar sorununu aşmamız gereklidir. Bu iş Ziraat Odası, İlçe Tarım Müdürlüğü, üretici Beldelerin Belediye başkanları ve köy muhtarlarının işbirliği ile gerçekleşeceğini düşünüyoruz.''

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 4:13 am