Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....


Sinanpaşa Bölgemizin Sanal Vizyonu. Bölgesel Sinerjinin Güçlü Sesi. Tüm Hemşerilerimizin Sitesi.


  Eber Gölü’ne 50 bin balık bırakıldı.

  Paylaş
  avatar
  Yasin_ERSÖZ
  Site Yetkilisi
  Site Yetkilisi

  Mesaj Sayısı : 252
  Yaş : 45
  Nerden : İzmir
  Kayıt tarihi : 26/01/09

  Eber Gölü’ne 50 bin balık bırakıldı.

  Mesaj tarafından Yasin_ERSÖZ Bir Perş. Eyl. 17, 2009 7:04 pm

  Eber Gölü’ne 50 bin balık bırakıldı.  Eber Gölü’nün yaşatılması için başlatılan mücadele çerçevesinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl balıklandırma çalışması yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde Eber Gölü 50 bin balık ile buluştu.

  Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde bulunan Eber Gölü yanlış sulama çalışmalarından dolayı yok olmakla karşı karşıya. Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından gerek iklim koşulları ve gerekse de yanlış sulamadan dolayı yok olmaması için göle çeşitli çalışmalar yapılarak gölün yaşamasına olanak sağlanıyor. Devlet Su İşleri DSİ Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Eber’i kurtarma çalışmaları çerçevesinde dün Isparta DSİ Bölge Müdür Vekili Osman Ertürk Bolvadin Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu Bolvadin Belediye Başkanı Mehmet Koçum Bolvadin İlçe Tarım Müdürü Yusuf Çakmak AK Parti İlçe Başkanı Carullah Kolay Eber Gölü Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay DSİ çalışanları ve bölge halkının katılımıyla Eber Gölü’ne binlerce pullu ve aynalı sazan balığı bırakıldı.
  BALIKLANDIRMA SONRASINDA YERİNDE İNCELEME YAPILACAK
  Bölge halkı Eber’in tekrar eski haline getirilmesi için yapılan çalışmalardan memnun olduklarını ifade ederken yetkililerden Eber’e olan desteklerinin devam etmesi temennisinde bulundular. Adana bölgesindeki üretim istasyonundan getirilen en büyük ebatlı balıklarla Eber Gölü’nü balıklandırıp her türlü olumsuzlukların önüne geçileceğini kaydeden Isparta DSİ Bölge Müdür Vekili Osman Ertürk “Bundan sonraki yapacak olduğumuz bu balıklandırma çalışmasından sonra yerindeki incelemelerde bulunacağız. İncelemeler neticesinde gelecek yıllarda da bakanlığımızın ve genel müdürlüğümüzün talimatları doğrultusunda bölge müdürlüğü olarak balıklandırma çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.
  KİRLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BALIK ÖLÜMLERİNİ TEHDİT EDİYOR
  Eber Gölünün çok geniş salınımlı bir göl olduğuna işaret eden DSİ Isparta Bölge Müdür Vekili Ertürk bu yıl ilk defa test amacıyla 50 bin adet pullu sazan ve kısmi olarak da aynalı sazan balıkları bıraktıklarını belirtti.Balık ölümlerinin önüne geçebilmek için çeşitli çalışmalar yapıldığını belirten Ertürk şöyle konuştu:
  “Balık ölümleri ile ilgili olan çalışmalar diğer kurumlarla birlikte kurullarda koordinasyon dahilinde çalışmalar oluyor. Buradaki esas sıkıntı iklim değişiklikleri nedeniyle göldeki uzun salınımlar neticesinde göldeki suyun ölü hacmin altına inmesinden kaynaklanıyor. Kirlilik şiddeti artıyor. Bu bizim iklim değişikliğinin önüne geçemediğimiz ama kurumların ve kurulların yapacağı çalışmalarda bu göl için devam ediyor.”
  YAĞIŞ ÇOK OLDU BALIKLANDIRMA ÇALIŞMALARI YERİNDE
  Bolvadin Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu yağışların bu yıl çok olduğuna dikkat çekerek çalışmaların yerinde olduğunu kaydetti. Kaymakam Kadiroğlu “ Bu yıl yüksek oranda yağış oldu.Daha önce olduğu üzere gölümüz hemen hemen eski haline yaklaşacak derecede. DSİ bölge müdürlüğümüz yaklaşık 50 bin civarında balık bıraktı. İnşallah bu yağışlar devam edip gölümüzün seviyesi korunursa ilerleyen dönemde bu balıklar ekonomik değer kazanacak. İlgili kurumlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
  İLÇE EKONOMİSİ AÇISINDAN ÇALIŞMALAR YERİNDE
  Bolvadin Belediye Başkanı Mehmet Koçum ise ilçe ekonomisi için balıklandırma ve Eber’i geri kazanma çalışmalarının faydalı olacağına dikkat çekti. Koçum şu ifadelere yer verdi:
  “Yağışların güzel olması gölümüzdeki su oranının yükselmesi ve bu şekilde gölümüze balığın atılmasıyla ilçe ekonomisine halkımıza büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
  YANLIŞ SU KULLANIMI EBER GÖLÜ’NÜ BİTİRDİ
  Yanlış su kullanımından dolayı Eber Gölü’nün suyunun azaldığını ve gölde bulunan canlı varlıkların da yaşamlarının bitmek üzere olduğunu ifade eden Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay yanlış su kullanımı yüzünden hem ekonominin hem de ekolojinin zarar gördüğünü vurguladı. Ömer Faruk Kalay Eber Gölü’nün önemine işaret ederek şu açıklamayı yaptı:
  “Dünya ve Türkiye haritasında yeri ve konumu bulunan tarihçesi ta ki jeolojik çağlara dayanan İç Anadolu Bölgesi’nin incisi Eber Gölümüz 1988’li yıllarda o günkü hükümetin genel yöneticileri ve yerel yöneticilerinin gafından yararlanılarak Eber Gölü’nün suyu Akşehir havzası ve Yunak havzasına sulama teşkilatı olarak götürülmüştür. O günden sonra Eber’in suyu her gün azalarak 2008 yılına gelindiğinde haritadan silinme noktasına gelmesinin yanında binlerce kişinin işsiz kalmasına milyonlarca canlı varlığın yok olmasına ekolojik dengenin bozulmasına kadar gelmiştir.Son anda yapılan girişimlerle Eber ve Akşehir göllerinin 50 ile 100 yıl arasında yaşatılabilecek şekilde Çevre ve Orman Bakanlığımız tarafından Eber ve Akşehir gölleri Sulak Alan Yönetim Plan ve Projeleri hazırlanarak 1 Ocak 2009’da faaliyete geçmiştir. Eber’i besleyen Develi Akarçay’ı üzerindeki yasal olmayan bentler ve kapaklar suyun akış istikametini değiştiriyor Eber ve Akşehir göllerinin kurumasına neden oluyordu. Allah’ımızın vermiş olduğu 2009 yağışları direk olarak Eber’e ulaştırılmıştır. Binlerce kişiye istihdam sağlayan milyonlarca canlı varlığa ve bitkilere ev sahipliği yapan ve bu gölün 8 ürünü olan çayır otu yastık otu hasır otu kamış balık kurbağa sülük ördek kaz ve yüzlerce kuş çeşitleriyle bizlere hizmet vermeye ekolojiye katkı sağlamaya başlamıştır”

  Protokolün sandal sefası
  Eber Gölü’nü balıklandırma çalışmaları için gelen Isparta DSİ Bölge Müdür Vekili Osman Ertürk Bolvadin Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu Bolvadin Belediye Başkanı Mehmet Koçum Bolvadin İlçe Tarım Müdürü Yusuf Çakmak AK Parti İlçe Başkanı Carullah Kolay Eber Gölü Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay balıkların bırakılacağı noktaya kadar sandalla gitti. Sandala binmeden önce oldukça gerilen Kaymakam Kadiroğlu gölün eşsiz güzelliğine karşı olan ilgisi dikkatlerden kaçmadı.

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 4:11 am