Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....


Sinanpaşa Bölgemizin Sanal Vizyonu. Bölgesel Sinerjinin Güçlü Sesi. Tüm Hemşerilerimizin Sitesi.


  ZAFERE GİDEN YOLDA DESTAN YAZAN YILDIRIM KEMAL ANILDI.

  Paylaş
  avatar
  Yasin_ERSÖZ
  Site Yetkilisi
  Site Yetkilisi

  Mesaj Sayısı : 252
  Yaş : 45
  Nerden : İzmir
  Kayıt tarihi : 26/01/09

  ZAFERE GİDEN YOLDA DESTAN YAZAN YILDIRIM KEMAL ANILDI.

  Mesaj tarafından Yasin_ERSÖZ Bir Paz Ağus. 30, 2009 2:22 pm

  ZAFERE GİDEN YOLDA DESTAN YAZAN YILDIRIM KEMAL ANILDI.
  Kurtuluş Savaşında Zafere giden yolda destan yazanlardan birisi olan Süvari Teğmen Yıldırımkemal düzenlenen törenle anıldı.Afyonkarahisar ili Sinanpaşa İlçesi Yıldırımkemal Köyünde; Zafer Haftası kutlamaları çerçevesinde Yıldırımkemal mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.


  Yıldırım Kemal köyünde düzenlenen tören, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.  Törende konuşan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Mustafa Özkan, Yıldırım Kemal'ın vatan sevgisini her şeyin üstünde tutan, istiklal uğruna canını seve seve feda etmeye hazır Türk evlatlarından biri olduğunu söyledi. Astsubay Kıdemli Çavuş Özkan, şöyle devam etti: ''28 Ağustos 1922'de 5. Süvari Kolordusu'nun çekilmekte olan ve Eğret bölgesindeki ihtiyatta bulunan Yunan kuvvetlerine baskınlar yaptığı sırada, İzmir'e ilk gidecek süvari kıtasının başında bulunmak üzere görevlendirilen Yıldırım Kemal, Küçükköy istasyonu civarında yapılan çatışmada şehit düşmüştür.
  Vatanın üzerine kara bulutların çöktüğü o günlerde, bir istiklal güneşi gibi doğan Mustafa Kemal, bağımsızlık ve özgürlük yolunda Türk Milleti'nin bağrından çıkardığı binlerce Yıldırım Kemallerle bütünleşmiş ve sonsuza kadar yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti'ni bizlere emanet etmiştir.  Aziz Şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.”  Öğrencilerin okuduğu şiirler törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Kaymakam V. Niyazi Ergut; Sakarya Türküsü adlı şiiri oldukça içten ve duygulu bir şekilde okuyan Düzağaç İstiklal İlköğretim okulu öğrencisi Hatice Özen’i öperek tebrik etti.  Ardından Yıldırım Kemal Şehitliği gezilerek, dualar edildi. Törene, Sinanpaşa Kaymakamı V. Niyazi Ergut, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Ferdi Kılıç, Belediye Başkanı Nuri Köse, Köy Muhtarı Mehmet Gedik, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.  -YILDIRIM KEMAL-


  İzmir'de 1898 yılında doğan Yıldırım Kemal, ilk ve orta tahsilini İzmir'de tamamladıktan sonra Askeri İdadiyi bitirip Harbiye'ye girdi. 1919 yılında Harp Okulu'ndan süvari subayı olarak mezun oldu.
  Milli Mücadele'nin ilk yıllarında ordu saflarına katılan Yıldırım Kemal, ilk görevlerinden itibaren 5. Kolordu Komutanlığı'nda herkes tarafından sevilen ve tanınan bir subay oldu.
  Teğmen Kemal, katıldığı Akhisar, Balıkesir ve Bursa cephelerinde kahramanca çarpıştı ve cepheden cepheye koştu. Bu çetin ve başarılı kahramanlık tablolarından dolayı Yıldırım Kemal lakabını aldı.
  Yıldırım Kemal, çeşitli cephelerde aldığı yaralara aldırmadan, savaşmaya devam ederken yaralarının azması sonucu Konya'daki bir hastanede tedavi altına alındı.
  Tedavi gördüğü hastanede Yunan ordularının Afyonkarahisar'a kadar geldiğini ve Büyük Taarruz yapılacağını öğrenen Yıldırım Kemal, tedavi gördüğü hastaneden kaçarak Fahrettin Altay Paşa'nın cephesine katıldı.
  Yıldırım Kemal, Sinanpaşa ilçesine bağlı Küçükköy istasyonu çevresinde Yunan askerleriyle girdiği çatışmada, beraberindeki 30 askeriyle 24 yaşında şehit oldu.
  Kaynak: sinanpasa.net

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 4:09 am